Odnos snahe i svekrve
Jedan od najvažnijih faktora koji uzrokuje da supružnici u tradicionalnoj porodičnoj strukturi dožive kritične trenutke u braku jeste napetost između snahe i svekrve. Mnoge poslovice, idiomi i anegdote o snahi i svekrvi ukazuju na to koliko je taj odnos važan za zdrav brak supružnika. S obzirom na to da se mnogi brakovi završavaju razvodom zbog trivijalnih rasprava u odnosu između snahe i svekrve (ponekad ova veza prouzrokuje porodična ubistva ili povrede), bolje će se sagledati važnost ovog pitanja.
Osnova odnosa između snahe i svekrve počiva na činjenici da obje strane jedna drugoj pristupaju s predrasudama.
“Pravilo samoispunjavajućeg proročanstva”, koje smo spomenuli u odjeljku o greškama u komunikaciji između supružnika, također je vrlo često u odnosu između snahe i svekrve. Ako se svekrva vodi mišlju:
“Mlada žena oduzima mi dijete koje sam ja odgajala i na koje sam pazila kao na zjenicu oka svoga”,
a snaha se ponaša vođena mišlju:
“Ne mogu biti dvije žene u jednom srcu. Ako ne mogu da ga odvojim od njegove majke, ne mogu da imam svoga muža”,
samoispunjavajuće proročanstvo počet će da djeluje. Prirodno je da ova osjećanja postoje na obje strane.
Međutim, ona se tokom vremena odraze na ponašanje, jer čak i ako se misli verbalno ne izražavaju, one se odražavaju na govoru tijela. Učinak jezika ponašanja u komunikaciji veći je od verbalne komunikacije, i podsvijest usmjerava ponašanje osobe, a ne svjesni dio ličnosti. Drugim riječima, govor tijela osobe otkriva šta ona misli i osjeća. Naprimjer, svekrvi, koja misli da će joj snaha oduzeti sina, to će se vrlo vjerovatno odraziti na očima.
Snaha, koja primjećuje ove poglede, također ima osjećaj da je svekrva izdajnički gleda. Ovakvo ponašanje podstiče njene napore da zadrži svog muža podalje od majke, i tako se svađe javljaju bez ikakvog razloga. Kao rezultat toga, dešava se ono što svekrva ne želi, a to je da muškarac zauzme stav protiv nje, svoje majke.
Kao i u svim stvarima, i u porodičnoj komunikaciji ključna tačka jeste namjera strana. Glavna stvar u odnosima jeste to da strane prilaze jedna drugoj sa sumnjom, podozrenjem.
Da ne bi bilo problema u odnosu između snahe i svekrve, bar jedna od njih treba da počne da se ponaša s lijepim i pozitivnim mišljenjem i bez nekih pozadinskih zlih namjera. Ako se snaha ponaša razumno, njen jezik ponašanja pozitivno će utjecati i na njenu svekrvu i ona će se tako početi ponašati pozitivnije. Ako svekrva započne s primjenom spomenutog pravila, ovoga puta će se snaha tome prilagoditi.
Ne treba zaboraviti da tamo gdje se anksioznost i strah povećavaju, povjerenje slabi, a slabljenje povjerenja eliminira dobru volju.
Autor teksta “Odnos snahe i svekrve” Nevzat Tarhan iz knjige “Psihologija braka”.