Temelji braka
Klikni ▶ da poslušaš ovaj članak!
Brak možemo uporediti sa zapaljenom vatrom. Da bi vatra neprekidno gorjela, potrebno ju je stalno ložiti. Isto tako, potrebno je uvijek hraniti brak i ulagati u njega da bi bio zdrav.
Ulaganje o kojem je ovdje riječ postiže se putem unapređivanja vlastite ličnosti preko usvojenih znanja iz oblasti kao što su to psihologija pojedinca, muškarca i žene, psihologija komunikacije između supružnika, dječija i adolescentska psihologija itd.
Šta je brak?
Brak je institucija koja ima svoje društvene i psihološke granice. Brak dobro funkcioniše kada su te granice dobro naučene. Iz tog razloga, dakle, znanje i informisanost pojedinaca o psihologiji braka predstavlja važan faktor za zdrave veze koje mogu trajati cijeli život.
Iako se brak razlikuje među kulturama, to je jedini tradicionalno utvrđen i službeno prihvaćen oblik zajednice u svim društvima. Ova zajednica jedna je od najvažnijih snaga koje održavaju društva u životu i zbog toga je važno postaviti dobre temelje.
Temelji braka
Da bi se razumjela priroda braka, potrebno je poznavati njegove biološke, psihološke, socijalne i kulturalne osnove.
Parenje je biološka kategorija. Genetski algoritam čovjeka i njegova prirodna struktura namijenjeni su za brak. I muškarci i žene imaju seksualne sklonosti jedni prema drugima. Ova tendencija je instinktivna i neophodna da bi se ljudska rasa nastavila. Drugim riječima, može se reći da je brak prvenstveno biološka potreba ljudskih bića. U muško-ženskim odnosima muškarac daje ljubav i želi seks; žena daje seks i želi ljubav i naklonost. Zbog svoje psihološke prirode, žene drže seksualnost u drugome planu, jer je njima više stalo da budu voljene, cijenjene i da zadovolje svoje emocionalne potrebe.
Brak možemo uporediti sa zapaljenom vatrom. Da bi vatra neprekidno gorjela, potrebno ju je stalno ložiti. Isto tako, potrebno je uvijek hraniti brak i ulagati u njega da bi bio zdrav.
Dok je parenje biološka potreba, brak je kulturni fenomen. Kulture institucionaliziraju instinktivnu privlačnost između muškaraca i žena. Kultura za društvo označava skup prihvatljivih standarda, a standardi za brak razlikuju se u različitim kulturama. Koliko standarde u braku određuje kultura, isto toliko ih određuju i stil komunikacije i stil rješavanja problema (stil suočavanja) i način razmišljanja (kognitivni stil) koji se nalaze u samoj ličnosti osobe. Ova tri elementa čine brak, koji je društvena institucija, funkcionalnom zajednicom koja se zasniva na međusobnoj saglasnosti dvije strane.